person_outline
search

MTB Media World Cup - Warmia&Masuria. Zagraniczni dziennikarze zachwyceni Polską

Norweg Brynjar Farstad i jego rodaczka Nina Malme Gulbrandsen z kolarskiego portalu „StyrkeProven” zwyciężyli w wyścigu kolarskim MTB w Lidzbarku Warmińskim, rozpoczynającym pierwszą edycję Media World Cup Series Poland. W imprezie wystartowali zawodnicy i zawodniczki z 15 krajów. Głównym celem przedsięwzięcia była promocja regionu Warmińsko-Mazurskiego.

Symboliczny start odbył się w centrum Lidzbarka Warmińskiego przed średniowieczną bramą miejską. Na czele peletonu jechał burmistrz Jacek Wiśniowski. Podczas honorowego przejazdu na ulicach miasta zawodników wspierały grupy dzieci, które miały flagi poszczególnych państw. Zawodnicy byli tym wyraźnie zaskoczeni i zachwyceni są urokiem Lidzbarka Warmińskiego.

Po honorowym przejeździe zawodnicy i zawodniczki rozpoczęli rywalizację na Górze Krzyżowej. - Trasa była przyjemna - podobna do tych, które mamy w Norwegii, choć tutaj było więcej podjazdów i przede wszystkim ostrych zjazdów. Rano obejrzałem miejsce zawodów i wymieniłem amortyzatory, bo trasa wymagała bardzo technicznej jazdy – powiedział Farstad. - Pod względem trudności oceniłabym te zawody jako średnie. Oczywiście wymagały sporo wysiłku, ale trasa nie była niebezpieczna – dodała Gulbrandsen.

Jednak według wielu uczestników zawody były bardzo wymagające. - Dzięki temu zawodnicy, którzy podjęli wyzwanie, zapamiętają tę rywalizację na długo. Według mnie ta trasa pod względem poziomu trudności jest godna co najmniej mistrzostw Polski. Przyznam, że na pierwszym okrążeniu nie czułem jej, ale z każdym kolejną pętlą czerpałem coraz większą przyjemność – powiedział kapitan reprezentacji polskich dziennikarzy Cezary Zamana, który zajął drugie miejsce. - Moim zdaniem Media World Cup to rewelacyjny pomysł na promocje Polski. Wszyscy uczestnicy z zagranicy byli zaskoczeni bardzo wysokim poziomem organizacyjnym, przyrodą, wspaniałą kuchnią, hotelem Krasicki, który zrobił na nich ogromne wrażenie - dodał Zamana.

Czwarte miejsce wśród mężczyzn zajął wicemistrz olimpijski z Seulu i wicemistrz świata z Chambery w drużynie, dyrektor sportowy Media World Cup Andrzej Sypytkowski. - Przyznam, że na rozgrzewce byłem nieco przerażony, bo nie do końca panowałem nad rowerem. Jednak od trzeciej pętli czerpałem z jazdy przyjemność i nie czułem strachu na tych stromych zjazdach. Po zakończeniu przejazdu miałem wrażenie, że będę tęsknił za tą trasą. - Podjąłem się współpracy przy organizacji Media World Cup, bo chciałem wesprzeć inicjatywę Mariusza, który wpadł na pomysł organizacji imprezy doskonale promującej Polskę i jej poszczególne regiony - dodał Sypytkowski.

- Udało mi się pokonać całą trasę zawodów czyli pięć okrążeń, ale straciłem do zwycięzcy aż godzinę - powiedział po zawodach Hiroki Nishimura, dziennikarz z wydawnictwa Yaesu Publishing, wydawcy kilkunastu japońskich magazynów. - Dla mnie przyjazd do Polski był bardzo ekscytujący i interesujący. Przyleciałem do Polski Liniami LOT, była tam wspaniała obsługa. Chcę wrócić tu w przyszłym roku, tylko LOT-em - zażartował Hiroki.

- To najlepiej zorganizowana impreza na jakiej byliśmy – zgodnie stwierdziła szóstka zawodników z Włoch. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni. Polska to taki piękny i nieodkryty kraj. Mieszkaliśmy w fantastycznych warunkach, jedliśmy wspaniałe polskie jedzenia, startowaliśmy w perfekcyjnie zorganizowanych zawodach.

- Jestem zachwycony i wrócę tu na pewno w przyszłym roku. Jest tu wyjątkowo dobrze, dziękujemy wszystkim, burmistrzowi Lidzbarka Warmińskiego i wszystkim organizatorom – powiedział Amadeo Verticelli, kapitan włoskiej ekipy.

- Rzeczy które naprawdę nas uderzyły to gościnność, sympatia, organizacja, miasto, burmistrz, wszyscy byli wyjątkowo koleżeńscy, czuliśmy się jak u siebie w domu. Było to wyjątkowe przeżycie, które zabiorę ze sobą do domu i rozreklamuje miedzy osobami które znam i które kochają podróże. Powiem im by wybrali się do Polski i przede wszystkim do tego regionu – dodał Tonino Martini z Rzymu.

- Wielkie dzięki dla organizatorów i gospodarzy MTB Media World Cup Warmia&Masuria 2017. Moglibyśmy spotkać się z dziennikarzami z całego świata i zawrzeć nowe znajomości. Zobaczyliśmy piękny kraj, z fantastyczną przyrodą. Na pewno wrócę do Polski z rodziną i przyjaciółmi! – powiedział Jin Xiaoxin, dyrektor w największej chińskiej telewizji CCTV. Na imprezę przyleciał prosto z Pekinu, dzięki Polskim Liniom Lotniczym LOT, które są Oficjalnym Przewoźnikiem Media World Cup Poland 2017. Zdaniem Jin Xiaoxin obsługa podczas lotu była na najwyższym światowym poziomie.

- To, że na zawodach mieliśmy zawodników z Chin, zawdzięczamy pekińskiemu "klanowi" Wawrzyniaków: Radosławowi, radcy, kierownikowi Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Pekinie oraz Janowi, dyrektorowi Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej. (Zbieżność nazwisk i podobieństwa w zaangażowaniu i sposobie działania na rzecz promocji Polski przypadkowa). - Mieliśmy tylko dwa dni na załatwienie formalności związanych z wizami i przelotem do Polski – powiedział dyrektor MTB Media World Cup Mariusz Herman. – Wielkie podziękowania również dla przedstawicieli POT w Skandynawii, Japonii, Holandii, Belgii i Austrii. Dzięki ich zaangażowaniu liczba reprezentacji zagranicznych była imponująca – dodał Herman.

Głównym celem przedsięwzięcia jest jednak promocja regionów, w których odbędą się zawody. Honorowym patronatem Media World Cup Series Poland 2017 objął podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dawid Lasek. - Bardzo nam zależy, by takie imprezy stanowiły przykład, że Polska to atrakcyjny, bezpieczny i ciekawy kraj, w którym można spędzić fajne wakacje. Jesteśmy dobrze przygotowani do przyjęcia turystów. Mamy atrakcyjne szlaki rowerowe, infrastrukturę, ciekawą ofertę kulturową i kulinarną – podkreślił Lasek.

Zawodnicy poza zwiedzaniem Lidzbarka Warmińskiego odbyli podróż do Mikołajek, gdzie zostali "zaokrętowani" na żaglowiec Chopin. Byli pod ogromnym wrażeniem Jezior Mazurskich i miasta Mikołajki, w którym spędzili kilka godzin.

Partnerem MTB Media World Cup Warmia&Masuria 2017 był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz Lidzbark Warmiński. - Cieszymy się, że przez kilka dni mogliśmy gościć przedstawicieli mediów z całego świata – mówi Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Uczestnicy zawodów mieli okazję zaznajomić się z walorami Lidzbarka Warmińskiego oraz Mikołajek. W ten sposób chcieliśmy przekazać informację jak ważna jest dla naszego regionu zarówno historia oraz przyroda, z którą jesteśmy przecież utożsamiani. To wszystko zwieńczyły sportowe zmagania, w których nie brakowało emocji.

- Obecnie na Warmii i Mazurach na dobre rozpoczyna się letni sezon. A to oznacza, że przez kilka najbliższych miesięcy w każdym zakątku naszego województwa odbywać się będą imprezy o charakterze kulturalnym, sportowym czy rekreacyjnym. Ważne jest to, że uczestniczą w nich nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale również turyści z całego świata. U nas bowiem każdy znajdzie odpowiednią ofertę dopasowaną do własnych potrzeb. Zapraszam zatem wszystkich do zapoznania się z walorami naszego regionu – dodała Wioletta Śląska-Zyśk.

Zwycięzcy MTB Media World Cup Warmia&Mazuria 2017

Kobiety

1.    Nina Malme Gulbrandsen  - redakcja Styrkeproven - Norwegia
2.    Maiken Kallesen -  redakcja Styrkeproven - Norwegia
3.    Natalia Karapuda – TVP

Mężczyźni

1.    Brynjar Farstad - redakcja Styrkeproven – Norwegia
2.    Cezary Zamana - kapitan reprezentacji poskich dziennikarzy
3.    Mariusz Krzywiel – portal trójmiasto.pl